Nápad

      Ta myšlenka přišla nějak tak nenápadně. Vlastně původně jako oslava narozenin Jarka Hampejse a Gábiny Skleněnky Kudláčkové, kteří v té době spolu pořádali akce pod hlavičkou MHDM Bublanina a samozřejmě i Chrudimské Folkové & Country jednoty. A jelikož jsou oba narození v říjnu, měl to být takový podzimní festiváleček rodinného balení, kam budou pozvání kamarádi muzikanti aby si spolu zahráli.
      Od myšlenky k činu bylo ale najednou daleko, neboť, jak to tak chodí, životní cesty se scházejí a rozcházejí a i spolupráce Jarka a Gábiny Skleněnky vzala za své.

2002 - První pokus

      Ano, asi pokusem by se dal nazvat první ročník Bradelské Skleněnky. Jarek se nakonec odhodlal myšlenku zrealizovat a v roce 2002 se v Horním Bradle v sokolovně sjelo pár příznivců a kamarádů a horda příbuzných.
      Ta jednovečerní akce dostala název Bradelská Skleněnka podle místa konání, kam kluby kolem MHDM Bublanina jezdí často na své akce, no a taky jako dík Gábině za léta pomoci právě s těmi akcemi.
      Pro asi padesát lidiček, kteří si přišli poslechnout, zahrála takřka čerstvě založená skupina PROŠLÁ LHŮTA z Chrudimi, Jarkův brácha Honza se skupinou AsBest BAND, a taky Jarkův synovec písničkář Roman HAMPEJS, a taky kamarádi Petr Feďa OPOČENSKÝ a Pája Žabka BĚLÍKOVÁ, vystupující jako duo SPOLU. Hostem večera byla jihlavská písničkářka Žofka KABELKOVÁ.
      Akci zvučil Karel TOUPAL z Pardubic a na to, že šlo o nazvučení v tělocvičně, popral se s tím vpravdě mistrovsky.
      Atmosféra byla opravdu rodinná a bylo veselo a dokonce došlo na hromadu koláčů, které na tuto akci připravil kamarád pekař Marcel GREGOR z Chrudimi.
Nechtělo se domů, nechtělo.

2003 - II. ročník

      První pokus se nám zdál povedený, tak proč nezkusit pokračovat. Překvapil nás zájem muzikantů si na BS zahrát. A tak druhý ročník nezačínal večer, jako ročník předchozí, ale již od dopoledních hodin.
A tak se na pódiu objevila skupina AsBest BAND z Hlinska, z chrasti přijezdivší skupina ŠMEHYDLO, hlinecký písničkář Roman HAMPEJS, skupina NOVÝ KOŘENÍ ze Slatiňan, Jarek HAMPEJS, který svoje vystoupení rozděli na dvě části. V první zahrál sám a ve druhé pozval na pódium kamaráda Petra Feďu OPOČENSKÉHO, který ho doprovodil na kytaru. No a závěr patřil Žofce KABELKOVÉ.
      Krom toho, že na pódium již nebyli zváni pouze blízcí kamarádi a příbuzní, došlo i na další změny. Například jsme zkusili dát pódium na opačnou stranu (pro ty, kdo to tam znají, tak naproti kuchyni) než rok před tím, a poprvé jsme kuchyň použili na občerstvení. Změnou také byla nepřítomnost zvukaře Karla Toupala z Pardubic, který měl ve stejném termínu zvučení někde jinde. Bohužel. Náhradní zvukaře jsme našli na poslední chvíli, dík naší Věrce Doležalové, která umluvila svého strejdu, bigbíťáckého zvukaře. A konečně nás svoji návštěvou poctila i Gábina Skleněnka. Taky jsme poprvé měli schopné fotky. To zařídil Martin Tygr Holý a jeho kvalitní fotoaparát, který i nám občas do ruky půjčil.

2004 - III. ročník

      I další ročník přinesl změny. Tou největší bylo sponzorství, kterého jsme se dočkali od našeho kamaráda, pardubického autodopravce Honzy Pitharta. Takže nám odpadla starost o financování akce a mohli jme se plně soustředit na jiné věci. Především jsme zlepšili občerstvení a stravování. Krom běžné studené kuchyně byl k dispozici guláš a vynikající polévka. Pravda, hodně lidí bylo zaskočeno, když jsme třeba polévku nabírali do hrnce na plotně z plastového odpadkového koše, ale přiznáme se, že v tom koši byla v igelitovém pytli a navíc byl koš čerstvě zakoupen právě pro přítežitost této krásné recese.
      Příjemnou novinkou byla výstava plastik, vyřezávaných z pórobetonových tvárnic, z dilny Honzy Tenka Hampejse a jeho skupiny AsBest ART, kterou jinak zajímá i muzika a vystupují pod názvem AsBest BAND. A jako v předchozích ročnících BS, zahráli Asbesťáci i letos.
Krom nich zazpíval, také již tradičně, písničkář Roman HAMPEJS (Hlinsko) a stejně tak i Jarek HAMPEJS.
Poprvé se na Bradelské Skleněnce představila skupina, kterou Víťa TRONÍČEK, po rozpadu skupiny Poupata, založil docela nedávno. Prý je pro ně BS takovou malou generálkou. Jmenují Se MARIEN a je co poslouchat. Překvapením bylo pro pravidelné návštěvníky BS, že za baskytarou v Marienu mohli vidět našeho kamaráda Petra Feďu OPOČENSKÉHO. A že mu to slušelo.
      Ve skupině Marien byl k vidění a slyšení i Radek Píďa BARTOŠ, který hned poté vystoupil se svou vlastní skupinou PIDILIDI, jejichž zpěvačka Šárka nám přivezla ukázat své nedávno narozené mimčo.
No a posledním z nových účastníků na BS, byl písničkář z Českého Meziříčí Jarda ČÍŽEK.
      Snad poprvé byl i tak veliký zájem o ubytování a tak nám vlastně akce pokračovala až do odpoledních nedělních hodin. Však taky kam spěchat, když je lidem spolu dobře.

2005 - IV. ročník BS - I. ročník soutěže (skupiny)

      Již od ukončení loňského ročníku se řešilo, co a jak v tom dalším, tedy letošním. A tu se chytil nápad, udělat z Bradelské Skleněnky soutěž. Možná to vzniklo zkušenostmi z jiných soutěží. Jenomže na BS by to všechno mělo vypadat jinak. Zatímco totiž na jinou soutěž jede interpret aby zahrál tři písničky a nazdar bazar, u nás jsme se rozhodli, že soutěžící bude mít prostoru, na to aby ukázal svůj kumšt, více. Ono taky hodnotit někoho podle tří skladeb, nemusí být zrovna košer, protože je běžné, že někdo namaká tři skladby a jede na soutěž, ale když si poslechnete jeho hodinový koncert, tak to může být i na provaz.
Proto jsme zkusili učinit změny, které by ukázaly kvalitu každého jednoho interpreta trošku jinak.
Navíc jsme rozdělili soutěž skupin a soutěž písničkářů zvlášť, neboť nám přijde nefér hodnotit tak rozdélné věci, když písničkář např s vokály a aranží rozhodně skupiny nepřeválcuje. A aby to nebylo málo, rozhodli jsme se střídat jednotlivé soutěže vždy po roce. Tedy jeden rok bude soutěž skupin a další rok písničkářů. Uvidíme jak to bude vypadat.
      Na letošní rok byla tedy naplánovaná soutěž skupin. Na ni se přihlásili: PAVUČINA (Pardubice), VLAD & PETROMILA (Řečany nad Labem), PEDRO (Hradec Králové), KLÍČENKY (Chrudim), PIDILIDI (Pardubice), COUNCUE CANTO (Pardubice) a PÁDLO (Pardubice).
Skupiny Pádlo a Pedro nakonec nedorazili, ale i tak to byla soutěž zajímavá.
      V porotě zasedli hosté dne, písničkáři: Žofie KABELKOVÁ (Jihlava), Jana Betty TERLECKÁ (Jičín) a Jarda ČÍŽEK (České Meziříčí). K tomu je doplnila Renata Hofmanová (Pardubice), naše dlouholetá kamarádka a mimojiné vítězka televizní soutěže Doremi, no a také Gábina Skleněnka KUDLÁČKOVÁ (Slatiňany).
      A že nešlo ale pouze o soutěž, tak se na pódiu předvedli i pozvaní hosté. Jako první z nich zahrála, hned ráno, skupina AsBest BAND, Odpoledne pak písničkáři Jana Betty TERLECKÁ a Jarda ČÍŽEK . V podvečír pak Žofka KABELKOVÁ, před vyhlášením výsledků Divadlo VOSTO 5 a po nich Jarek Hampejs, no a na závěr Skupina MARIEN z Pardubic a jejich host ze slovenska, skupina ROLNIČKY.
      Zkusili jsme pódium dát na stranu kde je kuchyň, tak, jak tomu bylo v roce 2002. A na druhou stranu jsme umístili stánky, kde bylo možno shlédnout výstavu plastik z pórobetonu z dílny skupiny AsBest ART, dřevořezby od řezbáře Josefa HLÍNY, ale taky obrazy a keramické výrobky od grafičky a malířky Jany Betty TERLECKÉ. Svůj úspěch slavil i automat na bábovku..))) A dokonce jsme natuty zlepšili akustiku v sále, neboť jsme stěny tělosvičny potáhly maskovacíma sítěma, což si chválili jak muzikanti, tak estéti, ale hlavně zvukař Karel TOUPAL.
Ceny v soutěži si odnesli:

PIDILIDI - Hlavní cenu - Bradelskou Skleněnku,
KLÍČENKY - Aranžerskou Skleněnku a Diváckou Skleněnku,
Šárka FUCHSOVÁ ze skupiny Pidilidi - Pěveckou Skleněnku,
Renata JURÁŠKOVÁ (skupina PAVUČINA) - Interpretační Skleněnku,
Písnička PO STOPÁCH (autor: Radek Píďa Bartoš - Pidilidi) - Melodickou Skleněnku,
Písnička MALÍŘ (autor: R.P. Bartoš) - Textovou Skleněnku,
DIVADLO VOSTO 5 - Vysmátou Skleněnku za písničku STOJÍ TO ZA HOVNO.

2006 - V. ročník BS - II. ročník soutěže (písničkáři)

      Že je Bradelská Skleněnka akcí hlavně pro samotné muzikanty, ještě neznamená, že by nás nezajímala návštěvnost, už jenom právě kvůli samotným účinkujícím, aby nezpívali, před prázdným sálem. Pravda, když soutěž, tak hlavně se předvést porotě, ale když ono to opravdu vypadá jinak, když je na židlích v sále někoho vidět. A to byl důvod, proč jsme se soutěž písničkářů snažili uspořádat jinde než v Bradle, které je mimo železniční trať a dokonce i bez autobusového spojení (o víkendu). A tak jsme se rozhodli pro Hlinsko (to jsme ještě netušili, že to, i přes solidní propagaci, bylo k ničemu).
      A tak se V. ročník BS konal v Komorním divadle v Hlinsku. Pravda, v sokolovně v Bradle je luxus ubytování přímo v sokolovně, a navíc velká kuchyň, ale zkusili jsme to v Hlinsku nahradit spaním ve Skautském domě a stravováním se v restauraci. Malé občerstvení jsme zajistili přímo v divadlo. Sice "nic moc zázemí", ale přece jen jsme to dotáhli do konce.
      V pátek jsme tedy večer pochytali přijezdivší a bloudivší písničkáře a ubytovali je ve zmíněném Skautském domě. Ještě ten večer jsme stihli připravit scénu divadla na sobotní fesťák a pak jsme v noclehárně povídali, zpívali a hlavně mazali a připravovali tousty na sobotu.
      Do soutěže se přihlásili:
Luděk MIDRLA (Praha), Jan TISOŇ (Olomouc), Veronika Vlaštovka DOUDOVÁ (Mladá Boleslav), Marek DUSIL (Praha), Roman HAMPEJS (Hlinsko), Simona KLÍMOVÁ (Slaný), Miloš VOLF (Rychnov nad Kněžnou), Duo L.A. (Český Krumlov), Petr VYDARENÝ (Hradec Králové), Marie HAVLOVÁ & Milan KREJSA (Teplice), Dan ŠVEC (Praha), Tereza TERČOVÁ (Tachov), Duo SMRČANDY (Chrudim), Iveta ŠKORPÍKOVÁ (Polička), Lucie ROUBÍNOVÁ (Český KRUMLOV) a Milan MATYS (Řečany nad Labem).
Nakonec se krátce před soutěží omluvila Simona Klímová, Lucie Roubínová a Duo L.A.
      V porotě zasedli: Petr ŠOTTA (Slatiňany - skupina Gala-Tea), Míša HAJDUŠKOVÁ (Hlinsko - country zpěvačka), a Renata HOFMANOVÁ (Pardubice).
      A když k tomu všemu připočítáme hosty: AsBest BAND (Hlinsko), GALA-TEA (Slatiňany), Jarek HAMPEJS (Hlinsko), a loňský vítěz soutěže skupin, PIDILIDI z Pardubic, vyjde nám pěkně nabitý program.
      A jak to dopadlo v písničkářské soutěži??
Hlavní cena (Bradelská Skleněnka) - Tereza TERČOVÁ,
Divácká Skleněnka - Duo SMRČANDY,
Skleněnka udělovaná soutěžícími (novinka) - Tereza TERČOVÁ,
Pěvecká Skleněnka - Iveta ŠKORPÍKOVÁ,
Instrumentální Skleněnka - Milan Krejsa z Duo Marie a Milan,
Textová Skleněnka - Marek DUSIL,
Melodická Skleněnka - Duo Marie a Milan,
Vysmátá Skleněnka - Miloš VOLF.
      Následovala ještě jedna předlouhá noc s těmi, kterým se nechtělo jet domů. Jenže v neděli dopoledne jsme se museli již definitivně rozloučit. Vždyť se určitě zase někdy někde sejdeme.

2007 - VI. ročník BS - III. ročník soutěže (skupiny)

      A opět v Bradle v sokolovně. Asi už navždy definitivně s pódiem na opačné straně od kuchyně, ke které byl přistavěn stánek, pojatý jako hospoda. K tomu osvědčené maskovací sítě. Nějaké další stánky na prodejní výstavy keramiky, plastik z pórobetonu a molitanových loutek. K tomu automat na bábovku a světe div se, přibyla čajovna. Chybí ještě něco?? No jasně. Soutěží a hosté.
Do letošní soutěže skupin se přihlásili:
      MirHa (Hradec Králové), TREFA (Skuteč), TICHÁ WODA (Ústí nad Orlicí), PAVUČINA (Pardubice), KLÍČENKY (Chrudim), KLAPETO (Pardubice), PROČNE (Hradec Králové), OLDA CRZ (Praha), VOCATIV (Kutná Hora), BALZAMÍNA (Pardubice) a PAN SVAHILSKY (Chrudim).
Nakonec pár dní před akcí odstoupili: Tichá woda, Klapeto a Balzamína.
      V porotě zasedli: Marek DUSIL (hudebník a muzikant, kapelník skupiny YOUNGBLOOD - Praha), Robert KŘEPÍNSKÝ (skupina TRDLO - Hradec Králové) a Simona KLÍMOVÁ (písničkářka ze Slaného).
No a soutěž mohla začít. Bylo co poslouchat a vůbec hudby bylo tolik, že se zvukaři, Radkovi HAMPEJSOVI z Hlinska, točila hlava a věřím, že porotci neměli vůbec jednoduché rozhodování.
Nakonec udělení jednotlivých cen dopadlo takto:
Bradelská (Interpretační) Skleněnka - PAVUČINA,
Kuriózní situace nastala v hlasování diváckém, kdy hned tři skupiny dostaly shodný počet hlasů: PAVUČINA, PROČNE a KLÍČENKY,
Skleněnka udělená soutěžícími: VOCATIV,
Pěvecká Skleněnka: Pavlína MACHATÁ-PEŠKOVÁ ze skupiny PROČNE,
Instrumentální Skleněnka: Michal TKADLEC ze skupny PROČNE,
Textová Skleněnka: písnička IRSKÁ (Vocativ),
Melodická Skleněnka: písnička SBĚRATEL (Pročne),
Aranžerská Skleněnka: PAVUČINA,
Vysmátá Skleněnka: KLÍČENKY.
      Role hostí se chopila písničkářka Simona KLÍMOVÁ, Tereza TERČOVÁ z Tachova, kterou jsme vyhlíželi marně a stala se tak prvním hostem v historii, který nedorazil. Navečer zahrál Jarek Hampejs spolu s Klíčenkama a závěr pak patřil písničkářce Žofii Kabelkové a po ní skupině YOUNGLOOD v čele s Markem DUSILEM.
      Ještě dlouho do noci se pak jamovalo, do ranních hodin se hrály hry deskové i nedeskové. Dopíjelo se pivo i limo a dojídaly se párky a tousty, prostě se vlastně nešlo spát, což se, kupodivu, nějak výrazně neprojevilo na nedělním likvidování scény a zametání stop na místě činu.
Ale jak všichni dobře víme, pachatel se na místo činu čas od času vracívá, tak bacha !!!


Kontakt :


Hudební Folková
& Country Jednota

Jana Zajíce 635, 530 12 Pardubice

Tel: 461 040 024
Mobil: 606 20 27 29 (Jarek Hampejs),
776 852 226 (Kačka Olyšarová)


počítadlo založeno 22.2.2008